I bez multimateriálového vybavení lze na běžných tiskárnách Průša tisknout vícebarevné objekty v jedné vrstvě. Stačí využít jednoduchou techniku výměny filamentu během tisku. V tomto článku si ukážeme, jak připravit model, nastavit tisk a dosáhnout atraktivních vícebarevných výtisků – bez nutnosti investovat do dalšího hardwaru.
Skvělým příkladem využití vícemateriálového tisku je třeba tato krabička: Prusa (Tools) Rugged Boxes
Vícemateriálové jednotky (MMU) umožňují tisknout s více barvami najednou, ale nejsou levné a zabírají prostor - což se nevyplatí, pokud potřebujete jednou za čas vytisknout něco malého vícebarevně (třeba nápis/logo na krabičku).
Naštěstí lze dosáhnout podobného efektu i bez speciálního vybavení – stačí využít jednoduchou techniku ruční výměny filamentu během tisku. Budeme vlastně takovými "otroky" tiskárny a každou výměnu filamentu provedeme ručně - budeme dělat to stejné, co by dělalo MMU - postupně budeme v extruderu střídat filamenty.
Tento postup je vhodný pro jednoduché modely, kde výměn není mnoho a nejsou příliš časově náročné.
Je třeba mít nastavený Expertní režim.
V nastavení tiskárny zvolíme 2 extrudery (anebo více, pokud chceme střídat více barev) a zároveň MultiMaterial tisk s jedním extruderem.
V nastavení tiskárny (v záložce vlastní G-code) musíme nastavit G-code pro výměnu nástroje. Doporučuji nastavit {if layer_num >= 0}M600{endif}
V nastavení tisku vypneme čistící věž - pročištění trysky zkontrolujeme manuálně při každé výměně.
Pro přehlednost si můžeme u jednotlivých materiálů změnit barvu. Samozřejmě nemusí jít o stejné barvy, kterými pak budeme tisknout :-)
Potřebného výsledku dosáhneme u modelů, které mají rozlišené barevné části v jedné výškové vrstvě – typicky loga, nápisy nebo jednoduché grafiky.
Rozlišení barev může být např. pomocí více částí modelu (to můžeme vymodelovat třeba v Onshape.com) nebo pomocí tzv. modifikátorů (anebo dílů) v PrusaSliceru – nějakým z těchto způsobů potřebujeme ve sliceru odlišit části modelu, které budou tisknuty různými barvami.
Mám destičku (nízký kvádr) a chci zespodu umístit text. Vytvořím si text jako modifikátor a umístím ho zespod destičky. Následně modifikátoru nastavím jinou barvu (resp. jiný materiál).
Pozor na nastavení pořadí barvy - doporučuji drobným textem/grafikou tisk začít (ve sliceru vybrat první filament). Zde vidíte pro porovnání dvě varianty - vlevo byl text tisknut až druhým filamentem (tzn. tiskárna nejdříve vytiskla žlutou okolo). U výtisku vpravo tiskárna začala tisknout písmo a až poté žluté okolo.
Dobře si pořadí můžete zkontrolovat ve sliceru:
Ne vždy se to povede na jedničku. Problém mohou být vlásky filamentu, které se připletou kam nemají (vlevo). Pokud jste nedočkaví a nenecháte během výměny dostatečně vyčistit trysku (filament má stále mírný odstín předchozího), výsledek vypadá mírně rozpitě (vpravo).
Autor: Václav Černík
Napsáno 21. 3. 2025
Téma:
3D modelování a 3D tisk
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!
➡️
Sdílet na Facebook
Přejít na seznam všech článků.
Nabídka školení
Nabízím školení, která poskytnou všechny potřebné znalosti a dovednosti k ovládnutí 3D tisku a 3D modelování.
➡️ 3D tisk a 3D modelování – dvoudenní kurz za necelých 1500 Kč
➡️ 3D tisk a 3D modelování: základní kurz