Pojďme si postavit vlastní (a tím pádem i vcelku levné) zařízení pro vzdálenou správu 3D tiskárny s využitím Rasberry Pi, Octoprint a cloudu Karmen!
Nelekejte se, že článek je dlouhý. Snažil jsem se vše podrobně popsat, aby to zvládli i ti, kteří nemají s elektronikou typu Rasberry zkušenosti.
Co to je Karmen a k čemu slouží jsem popisoval v samostatném článku: Vzdálená správa 3D tiskáren pomocí Karmen.
Pokud byste vzali originální zařízení Karmen Pill a podívali se dovnitř, tak tam najdete minipočítač Rasberry Pi Zero 2W, na kterém je nahraný open-source software Octoprint s pluginem Karmen Connector, který tento minipočítač propojí s cloudovou technologií Karmen. Krabička obsahuje také kameru, LED diodu a napájecí konektor.
Octoprint je software, který umožňuje vzdálenou správu 3D tiskárny. Můžete tisknout, sledovat tisk, měnit nastavení tisku a mnoho dalšího. Proč tedy vůbec chtít používat Karmen? Octoprint je dostupný pouze na lokální síti (a nedoporučuje se jej zveřejňovat do internetu). Díky napojení Octoprintu na cloud Karmen pak máte přístup k 3D tiskárně odkudkoliv na světě. Karmen má oproti samotnému Octoprintu další výhody, jako např. notifikace, správa uživatelů a rolí, možnost napojení více tiskáren apod.
Drobnou nevýhodou oficiálního zařízení Karmen Pill je cena, která převšuje 4000 Kč. Výrobce Karmen ale umožňuje si zařízení vyrobit a tím i ušetřit nějaké peníze. Jdeme na to!
Celkem jste schopní to poskládat za cenu lehce převyšující 1100 Kč.
Pozn. v tomto článku vyrobíme verzi bez LED diody, tedy není třeba nic pájet, ale bohužel si v noci musíte svítit jinak.
Rasberry Pi je minipočítač, který má veškerý software uložený na paměťové kartě. Proto nejdříve musíme na paměťovou kartu nainstalovat potřebný software (Octoprint).
Kamera bývá dodávána s širším kabelem, proto je třeba jej odebrat (nebudete jej již potřebovat) a nahradit jej koupeným kabelem, jehož jedna část je užší – právě pro připojení do Rasberry Pi Zero 2W. Kabel od kamery uvolníte poodsunutím černého plastu (na druhé fotografii).
Kameru připojíte i do Rasberry, vložíte MicroSD kartu (pokud se již nainstaloval software) a připojíte napájení – napájení připojte na pravý MicroUSB konektor (je to ten s nápisem "PWR IN"). Na Rasberry by se měla rozsítit LED dioda.
Chvíli počkejte, než se Rasberry spustí a připojí k WiFi. Poté si v prohlížeči otevřete http://octoprint.local a mělo by se vám zobrazit rozhraní Octoprintu. Pokud ne, ještě chvíli počkejte a pak to zkuste znovu.
Nyní se budeme muset proklikat úvodním nastavením Octoprintu. Vpravo dole najdete Next pro přechod na další stránku.
Uvidíte základní rozhraní Octoprintu, to ale nebudeme využívat, protože budeme tiskárnu ovládat přes Karmen.
Pro instalaci pluginu Karmen Connector postupujte podle oficiálního návodu: https://karmen.tech/cs/docs/karmen-connector-plugin-pro-octoprint
Pozn.:
Pokud se vše podaří, tak na stránce https://next.karmen.tech/ uvidíte nově přidanou tiskárnu včetně obrazu.
K propojení s 3D tiskárnou využijete druhý MicroUSB konektor na Rasberry. USB kabel tedy zapojíme i do tiskárny a nyní můžeme v aplikaci Karmen kliknout na Připojit. Stav tiskárny se změní na Připravena pro tisk, uvidíte aktuální teploty, tiskárnu můžete ovládat a také samozřejmě tisknout.
Paráda, vše funguje! Teď ještě chybí nějaká krabička, do které Rasberry s kamerou umístíte. A také je třeba rozmyslet, kam (jak) krabičku uchytíte.
Můžete si vytisknout oficiální krabičku Karmen Pill, pro její kompletaci budete ale potřebovat drobné šroubky a matičky (které jsem v našem železářství nedostal).
Pokud chcete krabičku vytisknout a neshánět šroubky, úspěšně jsem vyzkoušel tento model krabičky, který má na spodní straně závit pro klasický stativ na fotoaparát. Tato krabička funguje, vše se dovnitř hezky vejde.
Krabiček na Printables.com je řada, jen pozor – do některých (včetně té oficiální pro Karmen Pill) potřebujete delší kablík ke kameře – já jsem si koupil krátký.
Poznámky závěrem
Dalším krokem se tedy nabízí sehnat a připájet LED diodu, případně upravit oficiální krabičku pro kratší konektor a napájení pomocí MicroUSB kabelu. Tak snad brzy :-)
Autor: Václav Černík
Napsáno 22. 5. 2024
Téma:
3D modelování a 3D tisk
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!
➡️
Sdílet na Facebook
Přejít na seznam všech článků.
Nabídka školení
Nabízím školení, která poskytnou všechny potřebné znalosti a dovednosti k ovládnutí 3D tisku a 3D modelování.
➡️ 3D tisk a 3D modelování – dvoudenní kurz jen za 1395 Kč
➡️ 3D tisk a 3D modelování: základní kurz